2017-11-16 Årsmöte

Årsmöte 16 november 2017 på Orientalen

30 medlemmar och några till närvarade på det 22:a årsmötet i föreningens historia, på Kyrkbacksgården

18:30 hälsade Knut Faber alla medlemmar välkomna och presenterade kvällens program.

Björn Forsberg gjorde en tillbakablick över det gångna året , över genomförda turer och aktiviteter.

Henrik Nerman berättade om föreningens utveckling med lite uppiggande statistik.

Därefter påbörjades årsmötesförhandlingarna. Henrik Nerman valdes till mötesordförande och förde oss rutinerat genom dagordningen. Staffan föredrog verksamhetsberättelsen. Bokslutet visade ett negativt resultat men ändå en mycket god kassa.  Efter revisionsberättelsen beviljades styrelsen ansvarsfrihet. Årsavgiften behölls oförändrad 100kr i årsavgift och inträdesavgift samt att medlemmar under 18 år är avgiftsbefriade. En ny styrelse, revisorer och valberedning valdes :

Styrelse Bronek Tobola Nyval
Ann Ulmehag Nyval
Lena-Lill Kimber Nyval
Anders Segerberg Nyval
Staffan Öström Ett år kvar
Revisorer Daniel Dahlblom Omval
  Per Janze Omval
Valberedning  Eva Eberhardsson  Nyval
 Göran Arvelius  Nyval

Efter årsmötet avtackades närvarande av tjugo turledare, hjälpledare och avgående förtroendevalda. Belöningen var en trisslott med lyckönskningar om god återbäring.

De medlemmar som skrivit upp sig i Loggbogen på Stora Sandskär under säsongen deltar i en utlottning av ett pris. I år vann Zdenek Klimt loggbokspriset, en flaska vin som lottades ut med stöd av revisorerna.

Årsmötets föredrag hölls i år av Erik Tornberg som berättade friluftsmat och då speciellt vid paddling.

Eric Tornblad berättar om mat, smak, förvaring och allt vi behöver veta för att vara nätta och glada på turerna.

Erik arbetar med menyer på Svenska Turistföreningen men sköter även facebookgruppen ”Allt om Friluftsmat” och har en riklig hemsida  http://www.friluftsmeny.se där man kan handla allt mellan torkar och kikärtsmjöl samt ta del av en intressant blogg.

Staffan berättade och visade bilder från sommarens tur till Helgeland.

Efter detta gick vi hem med tindrande ögon, drömmandes om den förestående Adventspaddlingen.

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.